Poliwęglan komorowy i jego zastosowanie

Poliwęglan komorowy to zaawansowany materiał o szerokim zastosowaniu i niezwykłych właściwościach. Jego popularność cały czas rośnie, a wszechstronność sprawia, że jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach. Dzięki swoim cechom staje się częstym wyborem zarówno w budownictwie, jak i w projektach architektonicznych oraz w wielu innych branżach.

Poliwęglan to lekkie i bardzo wytrzymałe tworzywo o wysokiej przezroczystości. Jest też świetnie zabezpieczone przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i odporne na żółknięcie, gradobicie i starzenie. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach – m.in. w przemyśle, budownictwie czy w branży reklamowej. Z poliwęglanu produkuje się metodą ekstrudowania z żywicy poliwęglanowej dwa rodzaje płyt – lite (płaskie lub profilowane) oraz komorowe (kanalikowe).

Płyty komorowe – co to jest i jakie mają zastosowanie?

Płyty komorowe to materiały dwuwarstwowe, które składają się z dwóch zewnętrznych powłok. Są one wykonane z twardego materiału – jak poliwęglan lub akryl. Między nimi znajduje się przestrzeń wypełniona powietrzem lub innym izolującym materiałem.

Poliwęglan komorowy jest szeroko wykorzystywany w budownictwie ze względu na zestaw swoich właściwości – lekkość, termoizolacyjność i wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na różne i zmienne warunki atmosferyczne.

Dzięki temu płyty komorowe mają świetne właściwości termoizolacyjne, co przekłada się na oszczędności energetyczne w budynkach, w których są stosowane. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, co ułatwia ich montaż i zapewnia wieloletnie użytkowanie.

Poliwęglan komorowy dymiony

Poliwęglan komorowy dymiony to specjalny rodzaj płyty komorowej, która ma dodatkowe właściwości przyciemniające. Jest ona często stosowana w projektach, gdzie wymagana jest redukcja światła słonecznego i odbicia promieni UV. Dzięki temu poliwęglan komorowy dymiony idealnie sprawdza się jako materiał do zadaszeń, świetlików dachowych, fasad, osłon okiennych czy wiat garażowych lub na przystankach.

Poliwęglan komorowy dymiony – przykłady zastosowania

Płyty komorowe dymione są też powszechnie stosowane do wykonania ogrodów zimowych w apartamentach czy domach, wiatrołapów czy daszków balkonowych i tarasowych. Jego niska waga pozwala uzyskać bardzo wytrzymałą, ale lekką konstrukcję, która zagwarantuje dużą ilość światła naturalnego we wnętrzu, a zarazem zatrzyma ciepło wewnątrz. Można z nich wykonać też przeszklenia i zadaszenia obiektów przemysłowych, handlowych czy sportowo-rekreacyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ